Célunk, hogy segítséget nyújtsunk megismerni és elsajátítani a startupok számára az ökoszisztémában elkerülhetetlen fogalmak és módszerek hálóját. A Lean Startup módszertan helyes használatáról és buktatóiról szóló cikkünk után, ezúttal az első bejegyzésünkhöz, a Problem-Solution Fit kereséséhez szorosan kapcsolódva a másodlagos piackutatási jelentések fontosságáról és hozzájutási lehetőségeiről gyűjtöttük össze tapasztalatainkat.
Miért van szükség másodlagos piackutatási jelentésekre?
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy miért is van szükség a másodlagos piackutatási jelentésekre, ha mi magunk is képesek vagyunk felmérni startupunk jövőbeli piacát, vevőink igényeit. A saját magunk által végzett primer piackutatás előtt, azonban célszerű időt szánni a másodlagos kutatások elemzésére. De miért is?
A másodlagos piackutatás olyan adatok összegyűjtését jelenti, amelyeket mások más kutatási célokra rögzítettek és közzétettek. Általában szélesebb körű képet ad, nem a startup konkrét problémájára összpontosít, de képes hozzájárulni az átfogó piaci ismeretek kialakításához. Később fontos egy pontosabb primer piackutatás elvégzése – ami eredeti, még nem ismert és közzétett adatok gyűjtését jelenti saját kutatási célunkra fókuszálva.
A másodlagos kutatás számos előnnyel jár, például azzal, hogy kevésbé költséges, mivel az adatokat akár ingyen is meg lehet találni. Valamint, hogy ezeket az adatokat már szakemberek gyűjtötték és dolgozták fel, aminek köszönhetően egyrészt sok időt lehet megtakarítani, másrészt megbízható adatokkal tudunk dolgozni, mivel a kutatást végző cégek területük szakértői.
A piackutatásról általában
A piackutatás egy nagyon fontos lépés egy sikeres vállalkozás felépítésénél, mivel a kutatás során összegyűjtött adatok elemzésével a startupok jobban megérthetik célpiacukat, és az ügyfelek igényeinek megfelelően jobb döntéseket hozhatnak. A piackutatás olyan visszajelzéseket ad, amelyek segítik a vállalkozókat a termékfejlesztés során, a hibák elkerülése révén pedig időt és pénzt takaríthatnak meg. Az árképzés során is hasznos eszköz, mivel segít megbecsülni a vásárlók vásárlóerejét és fizetési hajlandóságát. Mindemellett a piackutatás a befektetők számára is bizonyítékul szolgál arra, hogy megéri befektetniük az adott startupba.
Milyen tényezőket lehet másodlagos piackutatással felmérni?
A kiválasztott piac jellemzőinek megértése céljából:
- a helyi környezetre vonatkozó információk, pl. politikai, jogi tényezők
- emberi és egyéb erőforrások rendelkezésre állása
- információk a versenytársakról, azok árképzési, marketing- vagy akár értékesítési adatairól
A célpiac jellemzőinek megértéséhez:
- demográfiai adatok: életkor, nem, etnikai hovatartozás, jövedelem
- múltbeli és legújabb fogyasztói trendek
A másodlagos piackutatás jellemzői
Előnyök
- Segít a probléma azonosításában, a kutatási terv összeállításában
- Tesztelhetjük a hipotéziseink egy részét
- Kiegészítheti primer adatainkat
- Gyors és viszonylag olcsó
Hátrányok
- Az adatok nem mindig aktuálisak
- Az adatok pontossága nem ismert, kérdéses
- Az adatok egymásnak is ellentmondhatnak
- Az adatok gyakran mindenki számára nyilvánosak
- A tulajdonjog az előállítónál marad
- Az adatok más fogyasztói csoportra vonatkozhatnak
Hogyan juthatunk másodlagos piaci jelentésekhez?
Tippek és tanácsok:
A másodlagos jelentések gyűjthetők belsőleg és külsőleg egyaránt. Mivel a startupok kevesebb múltbeli adatot birtokolnak, több külső forrásra kell támaszkodniuk. Hagyományos másodlagos forrásokat az interneten találhatunk: szakmai szervezetek, versenytársak és más releváns vállalatok kiadványaiban. A Google a legjobb barátod, ez a másodlagos piaci jelentések gyűjtésére is vonatkozik. Egy kereséssel rengeteg általános információt megtudhatsz, melyek segítségével elindulhatsz a specifikusabb információk irányába. Itt aztán tényleg nem érvényes a kevesebb több elv.
Nézz az adatok mögé! Habár a talált adatok illeszkedhetnek a startupodhoz, mégsem fedik le a teljes problémát, nem elég specifikusak. Éppen ezért a talált adatokat mindig egy szélesebb perspektívában kezeld!
Kezd a piackutatást a nyilvános adatokkal! A legtöbb országban a kormány ingyenes statisztikai adatokat publikál, amikhez bárki hozzáférhet. Magyarországon kormányzati szervként a KSH – Központi Statisztikai Hivatal honlapján országos kutatásokat tesz közzé, amelyek általános képet adnak a magyar emberek szokásairól. Az EU-ban ehhez hasonló statisztikai adatokat az Eurostat weboldala nyújthat. Emellett nyilvános forrást jelenthetnek még az ipari szövetségek honlapjai, például a Startup Hungary éves felmérései, melyek szintén ingyenes elérhetők, vagy szabadalmi adatbázisok és egyetemi kutatások adatbázisai.
A következő lépésben vizsgáld meg a fizetős szolgáltatásokat is! Ilyenek például a különböző kutatóintézetek, amelyek jelentéseiket, általában nem teszik ingyenesen elérhetővé, azonban a honlapjukon lehet pár díjtalanul elérhető kiadványt is találni. Ilyen kutatócégek például: Nielsen, GfK, Gartner, Forrester. Mindemellett tradicionális módon könyvtári tagsággal, vagy akár a média követésével is szerezhetünk ingyenesen hozzáférhető adatokat, például a vállalatok honlapjáról, ahol sokszor maguk osztanak meg jelentéseket. Ha mélyebb piaci jelentésekre lenne szükséged, használj olyan oldalakat, mint például a Statista, Google Dataset Search, Our World in Data vagy a FinChat. Mivel ezek a szolgáltatók nem biztosítanak ingyenes hozzáféréseket, árazásuk pedig nem kimondottan “startup-barát”, így jó ötlet lehet, más startup alapítókkal összeállni és együtt előfizetni.
A különböző forrásokból gyűjtött piackutatási jelentésekből származó adatokat mindenképpen összehasonlítással, kombinálással elemezd a kapott eredmények teljes megértése céljából! A másodlagos kutatást ki lehet bővíteni, vagy akár meg is lehet ismételni, ha további információra van szükség. Ne felejtsük el, hogy a másodlagos piackutatás után egy saját primer kutatás elvégzése egy igazán teljeskörű felméréshez elengedhetetlen!
Mindezek mellett az egyik legfontosabb lépés a források hitelességének ellenőrzése. Ma már az interneten szinte bármi elérhető, azonban nincs rá biztosíték, hogy minden információ és adat megfelel a valóságnak. Ehhez a legegyszerűbb módszer, ha több típusú forrásból, más internetes oldalakon is tájékozódunk.
Források ingyenes piackutatási jelentések beszerzéséhez
Ha további segítségre lenne szükséged, keress minket bizalommal közösségi média felületeinken, vagy az info@innomakerpartners.com email címünkön.
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to
say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
Excellent article! We will be linking to this great content on our website.
Keep up the great writing.
I constantly spent my half aan hour to read this blog’s articles everyday along
with a cup of coffee. https://Bandurart.com/
I was very pleased to discover this great site. I need to to thank you for ones time just foor this fantastic read!!
I definitely liked every bit of it and i also have you sved
to fav to see new things on your site. https://Yaninagames.com/