Minden, ami startup – Problem-Solution Fit




Célunk, hogy segítséget nyújtsunk megismerni és elsajátítani a startupok számára az ökoszisztémában elkerülhetetlen fogalmak és módszerek halóját. Elsőként a Problem-Solution Fittel (PSF) foglalkozunk, ami a korai fázisban, piacra lépés előtt álló startupok számára az egyik legfontosabb tényező.

Mi az a PSF és miért van rá szükség?

A Problem-Solution Fit egy startup elindulásakor kritikus pont lehet, főleg a seed és pre-seed fázisokban. Ekkor a startup figyelme a vevők problémáinak azonosítására és megértésére kell, hogy összpontosuljon, annak érdekében, hogy egy olyan terméket hozzanak létre, amely pontosan lefedi a vevők igényeit. A megvalósítás során a startup saját ügyfeleinek kis csoportjával dolgozik együtt, hogy testközelből megbizonyosodjon róla, hogy az általuk előállított termék hatékony megoldást tud nyújtani a célcsoport problémáira. A PSF akkor van meg, ha a startup által kínált megoldás nem csak megoldja a felmerülő problémát, hanem a vevők hajlandóak is megvásárolni a terméket, pénzt és energiát fordítani rá. Ez jelzi, hogy a problémát érdemes megoldani. De azt is, hogy van fizetőképes kereslet a megoldásunkra. Természetesen mindenkiben lehet egy kis elfogultság a saját termékére vonatkozóan, ezért fontos az objektivitás. Akkor végeztük a legjobb munkát, ha végül egy igen-nem választ kapunk a PSF eredményéül.

Miért fontos?

  1. A PSF lehetővé teszi, hogy a startupok valós adatokkal tudják alátámasztani ügyfeleik problémáit, így könnyebb a megértés és csökken a termék piaci szükségtelenségének kockázata.
  2. A termék fejlesztése során a lényeges funkciók és szempontok korai felismerése létfontosságú, hiszen így elkerülhető, hogy a startupok időt és energiát pazaroljanak a vevők által nemkívánatos elemek fejlesztésére. Ehelyett összpontosíthatnak azokra a tényezőkre, amik valódi hozzáadott értéket jelentenek.
  3. Általánosságban elmondható, hogy a vevők elégedettségét és lojalitását az a termék nyeri el, amely a leghatékonyabban tud kezelni egy jelentős problémát. A vevők nagyobb valószínűséggel használnak olyan terméket, amely hatékony megoldást nyújt problémájukra.
  4. A PSF bemutatása gyakran a befektetések előfeltétele. A befektetők, mielőtt nagyobb befektetéseket eszközölnek, látni szeretnék, hogy a létrehozott terméknek valóban van piaci kereslete, ezt a startup ki is tudja elégíteni, ezáltal alkalmassá válik a potenciális növekedésre.
  5. PSF nélkül a startup kockáztatja, hogy egy olyan termékbe fektessen pénzt, időt és egyéb erőforrást, amely nem elégíti ki sem a vevők szükségleteit, sem a befektetői igényeket.

Milyen módszereket alkalmazzunk?

Tényezők, amikre mindenképp figyelj: 

Versenytársak:

A potenciális vetélytársak által alkotott megoldás erősségeinek és gyengeségeinek megismerése a saját megoldás fejlesztésében kulcsfontosságú.

Piac mérete és növekedési potenciálja:

A piac jellemzőinek megismerése fontos tényező a megoldás igények szerinti alalkításához.

Minimum Viable Product (MVP):

Egy legkorábban használható, életképes termék létrehozása a PSF-hez tökéletes teszt alany.

Költség-haszon elemzés:

Segít megmérni a fogyasztói elégedettséget és az ebből származó lehetséges bevételt, valamint a további fejlesztések költségeit.

Tippek és tanácsok:

  1. Azonosítsd és értsd meg a problémát!
    Fogyasztók szemszögéből: demográfiailag, viselkedésük és szükségleteik elemzésével, minél specifikusabb vagy annál könnyebben tudod kialakítani a megoldást.
  2. Ásd mélyre magad! 
    Beszélj a vevőkkel, kérdezd őket a legnagyobb kihívásokról, előzetes megoldásokról a problémával kapcsolatosan. Fókuszálj sérelmeik apró részleteire. 
  3. Figyeld meg az alternatív megoldásokat! 
    Versenytársaid nem csak közvetlen versenytársak lehetnek, hanem olyan fogyasztói magatartások is, mint például a semmittevés. Ismerd meg, hogy vajon miért preferálhatják ezeket az alternatívákat? 
  4. Formáld és teszteld hipotéziseidet! 
    Formálj hipotézist arról, hogy a megoldásod miként fogja megoldani a beazonosított problémát, majd teszteld hipotéziseidet. Itt használhatod a fent említett módszereket például: kérdőív, interjú vagy prototípuselemzés. 

Tudtad?

Példák a Problem Solution-Fitre, pár ma is népszerű vállalkozásnál: 

Uber és a személyszállítás:

Probléma: a városokban csúcsidőben sok időt és frusztrációt vesz igénybe taxit találni. Az Uber applikáció erre nyújt megoldást, mivel összekapcsolja az utast a sofőrrel, megmutatja a legközelebbi és legjobb fuvar ajánlatot, ezáltal kényelmesebbé téve az utazást.   

Airbnb és az elszállásolás:

Probléma: a vakációzni induló utazók főként a nyári időszakban gyakran szembesülhetnek limitált férőhelyekkel és drága hotelekkel. Az Airbnb ezt kiküszöbölve hozta létre platformját, ahol a felhasználók könnyedén ki tudják adni saját nyaralójukat, vendégszobájukat kedvező áron. 

Netflix és a szórakoztatóipar: 

Probléma: a kábel TV-csatornák előfizetése drága és a megjelenő tartalmak is limitáltak. A Netflix streaming szolgáltató könnyen elérhető, változatos és új tartalmakat kínál a felhasználóknak, megfizethető áron. 

 Ha további segítségre lenne szükséged, keressetek minket bátran az  info@innomakerpartners.com e-mail-címünkön vagy közösségi oldalainkon.

4 thoughts on “Minden, ami startup – Problem-Solution Fit”

  1. You actually make it appear so easy together
    with your presentation but I in finding this topic to be actually one thing that I feel I
    might by no means understand. It sort of feels too complicated
    and very broad for me. I am taking a look ahead for
    your next publish, I’ll attempt to get the cling of it!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top