Célunk, hogy segítséget nyújtsunk startupoknak, hogy megismerjék és elsajátítsák az ökoszisztémában elkerülhetetlen fogalmak és módszerek hálóját. A legelső cikkünkben a Problem-Solution Fit kereséséről és megtalálásáról írtunk. Másodikként a Lean Startup Methodology megértésében segítettük olvasóinkat, majd a másodlagos piackutatási jelentések fontosságáról és hozzájutási lehetőségeiről összegyűjtött tapasztalatainkat osztottuk meg. Ezeket követte a branding vagyis a márkaépítés fontossága, ezúttal pedig szeretnénk téged bevezetni a digitális marketing világába és megosztani veled a tippjeinket.
Miért fontos a digitális marketing a startupok számára?
A mai világban a digitális marketing már nem csak egy lehetőség, hanem egy kötelező elem a vállalkozások számára. Nem véletlen, hogy ez a megközelítés az elmúlt években hatalmas népszerűségre tett szert, így ennek köszönhetően a cégek ma már a marketing költségvetésük 56 %-át digitális csatornákra fordítják. Ez különösen igaz a startupokra, akiknek folyamatosan lépést kell tartaniuk a piaci trendekkel és a versenytársakkal.
Mi is a digitális marketing?
A digitális marketing magában foglal minden olyan marketingtevékenységet, amely az interneten vagy bármilyen elektronikus eszközön keresztül valósul meg. Ide tartoznak például a keresőmotorok, a közösségi média, az e-mail, valamint a különféle weboldalak.
Mivel a startupok innovatív megoldásokat kínálnak, elengedhetetlen, hogy a kommunikációjuk is tükrözze ezt az innovációt és kreativitást. Ezáltal nemcsak vonzóbbak lesznek a vállalkozások a célközönség számára, hanem a piacon is kiemelkedhetnek. Az olyan modern és kreatív megoldások, mint az interaktív tartalmak, a vizuálisan lenyűgöző kampányok és a közösségi média platformok hatékony használata, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy vállalkozásunk kommunikációja összhangban legyen az általunk képviselt innovációval. A megfelelő innovatív csatornák ahhoz is hozzájárulnak, hogy a startupok könnyebben eljussanak a korai elfogadókhoz és a korai többséghez, hisz jellemzően ők egyaránt nyitottabbak a digitális platformokra és megoldásokra is.
Ezen felül a digitális marketing sokkal költséghatékonyabb, mint a marketing hagyományos csatornái. És mielőtt azt gondolnánk, hogy mivel olcsóbb, biztosan rosszabb is a minősége vagy kevesebb emberhez jut el, ezt meg kell, hogy cáfoljuk. A digitális marketing bizonyítottan több embert ér el, akár világszerte. Emellett pedig magasabb konverziós rátával is rendelkezik, ami azt jelenti, hogy több emberből lesz vásárló, mint a hagyományos marketing esetében. Igazolva a leírtakat, a fogyasztói változásokat vizsgáló tanulmányok kimutatták, hogy egyre többen fogyasztanak digitális tartalmat, így a hagyományost háttérbe szorítva.
Továbbá a digitális marketing egyik legnagyobb előnye, hogy az ügyfelek elkötelezettsége könnyen mérhető, valós időben. Mire is gondolunk itt? Kattintások, ki vándorolt egy posztról a weboldalra, ki mennyi ideig nézte a videót és ők milyen tulajdonságokkal rendelkeznek. Szinte bármilyen információ elérhető a felhasználókról, néha ijesztően sok is. Ezen adatok segítségével elemzéseket, majd személyre szabott kampányokat, hirdetéseket tudunk létrehozni, ezzel sokszorosára növelve a lehetséges vásárlók számát.
Emellett a digitális marketing kétoldalú kommunikációra is lehetőséget ad. A felhasználók, akár posztok alatt is megoszthatják véleményüket a termékkel vagy szolgáltatással kapcsolatban, ami által a cégnek is segítenek megérteni, hogy mire vágynak a vásárlók. Továbbá az egyik legjobb vevőszerzési lehetőség, ha az emberek pozitív visszajelzéseket olvasnak a cégről. Hiszen mindenki szívesebben vesz meg egy olyan terméket vagy használ egy olyan szolgáltatást, amiről jókat hallott.
Mik a digitális marketing legfontosabb elemei?
SEO
Kezdetben beszéljünk a SEO-ról másnéven a keresőoptimalizálásról, ami elengedhetetlen eszköz ahhoz, hogy weboldalunk a keresőmotorok találati listáinak élére kerüljön, ezáltal növelve a látogatottságot és a bevételt. Egy felhasználóbarát weboldal, amely gyorsan betöltődik és minden eszközön jól működik, nagyon jót tesz a SEO-nak. Továbbá a minőségi, releváns és jól megírt tartalom rendszeres frissítése, a megfelelő kulcsszavak stratégiai használata, amelyekre a célközönség keres, szintén elengedhetetlen a jól működő keresőoptimalizálás számára. Különösen fontos ez egy webáruház esetében, ahol a fő cél a termékek értékesítése. Ha a vásárlók könnyen megtalálják a termékeinket, az növelheti a bevételeinket. A SEO sajnos egy nagyon komplex, de nélkülözhetetlen eszköz a digitális marketing stratégiában. Azonban, ha megtanuljuk azt kezelni, sokkal hatékonyabban tudjuk majd működtetni a vállalkozásunk.
SEM
A SEM, vagyis a keresőmotoros marketing szintént arra szolgál, hogy növeljük weboldalunk láthatóságát a keresőmotorokban. Azonban míg a keresőoptimalizálás (SEO) organikus forgalmat eredményez, a SEM ezt fizetett hirdetésekkel erősíti. A SEM lényege, hogy kulcsszavakhoz kapcsolódó fizetett hirdetéseket jelenít meg különböző keresőmotorokon, gyakran a PPC (pay per click) modellben. Ez lehetővé teszi, hogy jól célzott hirdetésekkel érjük el a potenciális vásárlókat. A SEM egy kiváló kiegészítő eszköz a SEO mellett, amely segít növelni a weboldal forgalmát és a potenciális bevételeket. Míg a SEO egy hosszútávú stratégia, folyamatos munkát kíván, addig a SEM-et inkább kampány alapon érdemes végezni. Mint például egy piacralépés során.
Tartalommarketing
A tartalommarketing az egyik legjobb eszköz, amivel egy startup a reflektorfénybe kerülhet. Az online tartalom, mint például blogok, hírek, események, és infografikák elengedhetetlenek a keresőoptimalizálás szempontjából, valamint a vásárlókkal való folyamatos kapcsolattartáshoz. Gondoljunk csak bele, hogyan tudná egy új vállalkozás, mint például a magyar startup, a Cricks, amely tücsökfehérje alapú termékeket árul, megmagyarázni a vásárlóknak, hogy miért érdemes kipróbálni a rovaralapú táplálékokat? A válasz lehet egy jól megírt blog, vagy egy YouTube csatorna. Az ilyen tartalmak segítenek tisztázni a felmerülő kérdéseket, bemutatni a termék előnyeit, és építeni a bizalmat. Továbbá a digitális tartalom egy hatékony és olcsó módja annak, hogy sok emberhez eljuttassuk az üzenetünket. Míg a hagyományos marketing eszközök gyakran drágák és kevésbé célzottak, az online tartalom lehetőséget ad arra, hogy kapcsolatot építsünk ki a célközönséggel, és hosszú távon megőrizzük az érdeklődésüket. Tehát a kérdés: miért ne használnánk ki ezt a lehetőséget? Az tartalommarketing nemcsak, hogy növeli a vállalat hitelességét, hanem lehetőséget biztosít arra, hogy megosszuk szakmai tudásunkat és építsük a márkánkat. Ha sikerül megfogni a vásárlók figyelmét és bizalmát, máris egy lépéssel közelebb kerülünk a sikerhez.
Digitális display
A digitális display hirdetés, egy olyan marketingeszköz, amely lehetővé teszi a startupoknak, hogy vizuálisan is megragadják a potenciális ügyfelek figyelmét. Lehetnek bannerek hirdetések, szöveges üzenetek, képek vagy videóhirdetések. Azonban fontos, hogy ezek a formátumok mind tartalmaznak egy cselekvésre ösztönző üzenetet (call to action), amely közvetlenül a weboldaladra irányítja az érdeklődőket – legyen szó vásárlásról, előrendelésről, feliratkozásról vagy további információk megtekintéséről. Az egyik legfontosabb szempont egy startup számára a digitális display hirdetés kapcsán az, hogy hol helyezi el ezeket a hirdetéseket. Nem mindegy, hogy melyik weboldalakon jelennek meg, hiszen a cél az, hogy a hirdetések olyan közönséget érjenek el, amely átfedésben van a saját célközönségével. Egy jól célzott hirdetés sokkal nagyobb eséllyel ér el releváns felhasználókat, ami végső soron növelheti az vásárlók számát. Fontos, hogy olyan csatornákat válasszunk, ahol a hirdetések nem vesznek el a reklámzajban. Egyre több felhasználó válik „immunissá” a felugró hirdetésekre, és sokan használnak AdBlockot, ami megakadályozza, hogy egyáltalán lássák ezeket a reklámokat. Ezért lényeges, hogy kreatív és figyelemfelkeltő megoldásokat alkalmazzunk, amelyek kitűnnek a tömegből, és valóban megragadják a nézők figyelmét.
Közösségi média
A közösségi média marketing nem csak egy trend, hanem egy olyan eszköz, ami segít, hogy a vállalkozásokat jobban megismerjék a vásárlók. Miért ne használnánk ki ezt a lehetőséget arra, hogy növeljük a márkaismertséget? A közösségi média többek között lehetőséget ad arra is, hogy a márka személyesen reagáljon a vásárlók kérdéseire és visszajelzéseire, így valódi kapcsolatot kiépítve velük, ezáltal növelve a vásárlási szándékot és bizalmat a márka irányába. A különböző Facebook csoportok például remek lehetőséget kínálnak arra, hogy még szorosabb kapcsolatba kerüljünk a vásárlóinkkal. Azonban fontos, hogy nem szabad leragadni egyetlen közösségi média platformnál. Érdemes figyelembe venni, hogy melyik platform milyen típusú felhasználókat vonz, majd ezt az információt összevetni a célközönségünk adataival, így könnyen megtalálva a számunka legrelevánsabb platformokat.
Továbbá az egyik legnagyobb pozitívuma a közösségi média marketingnek a fizetett hirdetések. A közösségi média nemcsak az organikus elérést növeli, hanem lehetőséget ad arra is, hogy fizetett hirdetéseket használjunk. Ezek a hirdetések sokkal hatásosabbak tudnak lenni, mint a hagyományos marketing hirdetési eszközei. Ezen felül lehetőségünk van influencerekkel is együttműködni, ami nagyban növeli a márkaismertséget emellett pedig rendkívül jó vevő-szerzési stratégia. Az emberek számára az influencerek sokkal hitelesebbek tudnak lenni, ugyanis azt érzik, hogy ők egyek közülük és ugyanazokkal a problémákkal küzdenek.
e-DM
Az e-DM, vagyis az elektronikus direkt marketing egy startup számára igazi aranybánya lehet, ha jól használják. Az egyik leggyakoribb e-DM forma a személyre szabott e-mailek küldése. Ezek az e-mailek egyedi ajánlatokat, vásárlás utáni termékjavaslatokat, vagy például születésnapi kedvezményeket tartalmazhatnak. A kulcs itt az, hogy az üzenet valóban releváns legyen az adott címzett számára. Például, ha valaki a webáruházból egy laptopot vásárol, néhány nap múlva küldhetünk neki egy emailt, amelyben laptop kiegészítőket ajánlunk. Az ilyen típusú e-DM-ek nemcsak az értékesítést növelik, hanem segítenek abban is, hogy az ügyfeleid érezzék, törődsz velük. Azonban fontos arra figyelni, hogy az e-DM-eket úgy időzítsük, hogy a célcsoport akkor kapja meg őket, amikor a leginkább van idejük elolvasni. A tartalom legyen érdekes, releváns és személyre szabott, de ne túlzsúfolt. Egy rövid, lényegre törő üzenet, amely színes elemeket tartalmaz az ideális. Ráadásul még személyesebbé tehetjük azzal, ha nevet vagy arcot adunk az üzenetnek. Az e-DM típusú üzenetek alapfeltétele egy megfelelően robusztus adathalmaz, amelyek révén valóban személyre szabott üzeneteket tudunk vásárólinknak, potenciális vásárlóinknak küldeni. Soha ne küldj általános, személytelen üzeneteket, ha megfelelő megtérülést szeretnél!
A push értesítések szintén hatékony e-DM eszközök, amelyek a felhasználók eszközein jelennek meg, általában egy alkalmazáson keresztül. Ezek az értesítések azonnal eljutnak a címzetthez, és interakcióra ösztönözhetnek. Például egy ételrendelésre specializálódott startup push értesítést küldhet az ügyfeleinek ebédidő előtt, akár egy kedvezményről, ezzel ösztönözve őket az azonnali rendelésre.
A Bluetooth és NFC marketing inkább helyalapú e-DM eszközök, amelyek akkor lépnek működésbe, amikor az ügyfél egy bizonyos helyen tartózkodik. Például egy okosbolt applikációt működtető startup NFC technológiával automatikusan ajánlhat kedvezményeket a boltban, amikor az ügyfél belép az üzletbe.
Hogyan kezeljük a digitális marketinget startupok esetén? Tippek és tanácsok.
A hagyományos és digitális marketing eszközöknek egyaránt megvannak az előnyei és hátrányai. Bár a digitális marketing egyre népszerűbb a költséghatékonysága miatt, nem helyettesítheti teljesen a hagyományos csatornákat. Azonban arra fontos odafigyelni, hogy a célunknak megfelelően kell eszközt választani, amihez hozzátartozik a célcsoportunk elemzése és megismerése is. Hiszen ott kell jelen lennünk, ahol a célcsoportunk is jelen van.
A használt csatornák kiválasztása függ a költségvetéstől, a márkától, az üzenettől, és nem utolsósorban a célközönségtől. B2B esetén a LinkedIn lehet a legkézenfekvőbb, míg B2C-nél továbbra is a Facebook és az Instagram a legnépszerűbbek. Generációk között is jelentős eltérések vannak a felhasználói szokásokban. A célcsoport határozza meg, mely platformokat érdemes használni és milyen tartalmakat kell létrehozni.
Hallottál már az multi-channel kommunikációról? Lényege, hogy egy cég különböző platformokat, mint például weboldalakat, hírleveleket, közösségi médiát és személyes interakciókat használ, hogy elérje az ügyfeleket. Azonban a többcsatornás kommunikációban ezek a platformok gyakran egymástól függetlenül működnek, ami következetlen ügyfélélményhez vezethet. Bár fontos, hogy minden csatornán ugyanazt a márkahangot használjuk, ez önmagában nem garantálja a zökkenőmentes élményt.
Itt jön a képbe az omnichannel marketing, amely egy modern megközelítés – célja, hogy integrálja ezeket a platformokat, biztosítva, hogy az ügyfelek egységes és következetes élményt kapjanak, függetlenül attól, hogyan lépnek kapcsolatba a márkával. Ez a megközelítés nemcsak ugyanazt a márkahangot használja, hanem adatokat is megoszt a csatornák között, hogy zökkenőmentes élményt biztosítson, jelentősen növelve az ügyfél elégedettségét és lojalitását. Egy startup számára az omnichannel stratégia alkalmazása jelentős előnyt jelenthet, bár gondos tervezést és erőforrásokat igényelhet!
Szoktad használni a platformok adta kétirányú kommunikációt? A digitális marketing kiválóan alkalmas az vásárlók bevonására ennek a módszernek a segítségével. Az ügyfelek visszajelzéseinek meghallgatása különösen fontos a startupok számára, hiszen ez olyan, mint egy ingyenes piackutatás. Továbbá, ha biztosítjuk őket arról, hogy a véleményük számít, ennek révén nem csak a bizalmat növeljük, de vásárlókat is szerezhetünk.
Használj képeket és videókat! Szinte minden social media platformon a videók és képek jobb eléréseket tanúsítanak, mint szöveges társaik. A képeket tartalmazó LinkedIn-bejegyzések kommentszáma átlagosan 98%-al magasabb, a vizuális tartalmat tartalmazó tweetek pedig háromszor nagyobb valószínűséggel kapnak valamilyen reakciót.
Számít milyen színeket használunk? De még mennyire, ugyanis a vizuális kommunikáció egyik legfontosabb eleme a színek. Fontos, hogy konzisztensen ugyanazokat a színeket használjuk, így nem csak szép megjelenést, de márkaismertséget is szerezhetünk. Továbbá minden színnek fontos jelentése van, így érdemes utána járni, hogy a te márkád milyen színeket alkalmazzon. Számos szabály van a színekkel kapcsolatban, amit érdemes betartani, többek között az is, hogy egy posztban csak három színt (fehérrel együtt négyet) érdemes használni.
Az időzítés kulcsfontosságú a hatékony kommunikációban és a marketingben is egyaránt. Célcsoportunk részletes megismerése után kialakul egy kép, hogy mikor és hova érdemes posztolnunk a hét folyamán. Számos megfigyelés létezik a témában, amelyek eleinte jó útmutatóul szolgálhatnak a posztok időzítésére. Azonban érdemes a saját célcsoportunknak megfelelő időben tartalmat közzétenni.
Ha további segítségre lenne szükséged, keressetek minket bátran az info@innomakerpartners.com e-mail-címünkön vagy közösségi oldalainkon.